Privolanie psa považujem za najdôležitejší povel. To že vie pes kopec povel je síce super ale v praktickom spolunažívaní so psom to nepovažujem za zásadné. Podľa mňa je podstatné aby pes prišiel, keď to potrebujem. Jednoducho aby som bol schopný ho odvolať od náročných situácií, napríklad od psa, mačky, zvery atď.
Na to aby mi privolanie fungovalo potrebujem pochopiť viacero veci. To že pes chápe čo povel KU MNE znamená je jedná vec, väčšinou sa však stretávam s tým, že pes aj keď vie čo sa po ňom chce, tak sa tvári že nepočuje.
Začneme trochu od konca a najskôr si prejdeme chyby pri privolaní psa s ktorými sa stretávam najčastejšie. Potom sa pozrieme na to, čo všetko potrebujeme vedieť aby sa nám privolanie psa zlepšilo.
Chyby pri privolaní psa
Zakaždým iný povel. Majiteľ volá raz na psa „ku mne“, potom zas „poď sem“, no a aby to pes nemal také jednoduché, sem tam aj „k nohe“ alebo „kde máš byť“. Vieme síce psa naučiť aby chodil ku mne aj na 10 rôznych povelov. Učíme to však postupne. Pri tréningu platí, sprav to pre psa čo najjednoduchšie. Bude sa tak učiť oveľa rýchlejšie. Tiež je dobre aby celá rodina, čo so psom žije používala rovnaké povely.
Opakovanie povelu. Často sa stretávam s tým, že majitelia opakujú povel aj 5 krát. To vnímam ako chybu, pretože psa tak učíme, že nemusí poslúchnuť na prvé slovo. Môžeš si to predstaviť aj takto, v jeho hlave beží nasledovné:
„Na čo sa budem ponáhľať? Veď pániček to ešte zopakuje.“
„Mám tu ešte robotu a čuchám zem. Veď keď neprídem nič sa mi nestane“
„Prídem až keď sa mi bude chcieť, veď maškrtu dostanem aj tak“
Nízka autorita. Majiteľ dáva psovi až príliš veľa lásky a často krát zadarmo. Majiteľ si zabúda budovať autoritu. Toto je veľmi častý dôvod, prečo pes nepríde na privolanie. Pes veľmi dobre vie čo sa po ňom chce ale keďže vníma svojho majiteľa len ako nekonečný zdroj lásky a mojkania, tak ho neberie úplne vážne a robí si čo chce. Viac o autorite pozri v článku Ako si budovať autoritu.
Poďme sa teraz pozrieť ako si privolanie psa zlepšiť.
-> Cestujete niekam? Pošlite psíka na dovolenku k nám.
3 typy na zlepšenie privolania psa
Krátka vzdialenosť. Psovi dám očuchať svoju ruku, v ktorej držím maškrtu. Idem od psa cca 3 metre. Potom na psa zavolám napr. Rex KU MNE! Vzdialenosť postupne zväčšujeme. Každý povel ma svoje úrovne. Ty potrebuješ začať na úrovni 1 a postupne sa prepracovať až na úroveň 10, čo môže byť napríklad privolanie psa od mačky.
Odmena do 2 sekúnd. Pes rozmýšľa v prítomnosti a preto musím odmenu dobre načasovať. Pokiaľ budem maškrtu loviť vo vačku a potom ešte vyťahovať zo sáčku, pes si nemusí spojiť za čo maškrtu dostal. Odporúčam kúpiť si pamlskovník a mať tak maškrty vždy po ruke.
Intonácia hlasu je tiež dôležitá. Snaž sa na psa volať s nadšením a nie monotónne. Hneď ako sa k tebe tvoj pes rozbehne môžeš zakričať supeeer!